Uzbrojenie działki – wszystko, co musisz wiedzieć

Uzbrojenie działki – wszystko, co musisz wiedzieć

Podłączenie prądu to sprawa w przypadku kiedy chcemy na działce pomajsterkować, podładować telefon, czy zapuścić na posiadówce muzykę oczywista. Jednak nie każdy decydując się na budowę domu wie, jak zabrać się za montaż instalacji elektrycznej dlatego ten i inne działkowe tematy znajdziesz właśnie w tym artykule w celu ułatwienia wam niektórych prac. 

Różne sposoby instalacji 

Przyłącze elektryczne może być kablowe jak i napowietrzne. Najczęściej stosowane jest tak zwane pół przyłącze, czyli wszystkie kable prowadzone są pod ziemią w taki sposób by następnie dało się je przemontować do słupa wysokiego napięcia, dzięki czemu w wyniku awarii nie dojdzie do całkowitego uszkodzenia instalacji. 

Wniosek do zakładu energetycznego 

Jednak przed montażem całej instalacji trzeba złożyć wniosek do zakładu energetycznego. Taki dokument musi zawierać: dane osobowe właściciela działki, adres i numer działki, a także rodzaj obiektu, który będzie przyłączany do sieci. Zgłosić możemy za równo budynek mieszkalny, altanę, garaż oraz plac budowy. Należy także określić moc, która będzie nam potrzebna oraz przykładowy termin dostaw energii. 

Kolejnym ważnym aspektem jest gaz bez, którego w przypadku niezbyt wysokiego budżetu domowego nie wymienimy na kuchenkę elektryczną lub indukcje, gdyż nie będzie nas po prostu na to stać. 

Polecamy również  Jak zbudować dom jednorodzinny?

Czy zawsze można podpiąć się do instalacji gazowej ? 

Trzeba zaznaczyć, że podłączenie gazu do danego budynku nie zawsze jest możliwe. W momencie jeśli Twój dom jest oddalony o kilka kilometrów od instalacji gazowej to podpięcie się pod nią będzie bardzo utrudnione, lecz nie znaczy to, że jest to niemożliwe, gdyż bardzo często infrastruktura gazowa jest rozbudowywana i podprowadzana pod budynki, domy jedno rodzinne. 

Mapa przyłączeń gazowych  

Każdy region podlega określonej mapie, którą możemy pobrać bez problemu z internetu. Przedstawia ona nic innego jak informacje o tym jak przebiega instalacja gazowa. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy nasze miejsce zamieszkania klasyfikuje się pod doprowadzenie i podpięcie gazu. 

Kolejnym także niezbędnym krokiem na, który warto zwrócić uwagę jest uzbrojenie naszej działki. Chodzi tutaj o media, czyli przyłącza elektryczne, wodno – kanalizacyjne, a także gazowe. Mimo tego każdy wie, że uzbrojona działka to bezpieczna działka, lecz nie każdy wie, jaki jest koszt takiego uzbrojenia oraz jak go wykonać?

Na czym polega uzbrojenie takiej działki?

Mówiąc najprościej uzbrojenie to doprowadzenie potrzebnych do codziennego życia przyłączy. W pierwszej kolejności doprowadza się prąd głównie dlatego, że rozpoczęcie planowanej budowy bez niego jest niemożliwe. W przypadku wody oraz kanalizacji wszystko zależne jest od tego, czy w danym rejonie znajduje się taka możliwość przyłączenia się do odpowiednich instalacji. Jeśli nie to należy wtedy zastosowań indywidualne rozwiązania takie jak własna studnia oraz szambo. Podobna sytuacja ma w przypadku gazu w szczególności kiedy mamy kuchenkę gazową wtedy będziemy musieli zakupić odpowiedniej wielkości butle z gazem. 

Polecamy również  Mniejszy dom, większa wygoda - projekt domu 3E 120 m2

Od czego zależny jest koszt uzbrojenia?   

Nie ma jednej określonej kwoty, od której zależny jest koszt uzbrojenia. Koszty te uzależnione są od określonych aspektów takich jak:

  • Stawka miejscowych operatorów 
  • Długość instalacji, którą będziemy potrzebować 
  • moc przyłączenia, która będzie miała wpływ na koszty (wraz z jej wzrostem wzrastają również koszta)
  • Liczba działek, które mamy (jest to trochę dziwne, lecz tutaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją im jest ich więcej tym koszty są mniejsze)

Zakład energetyczny ma 30 dni na wydanie dokumentu, który określa warunki techniczne przyłączenia do sieci elektrycznej. Jeśli chodzi tutaj o koszty to mieszczą się one w przedziale od 150 do 200 zł za każdy 1kW mocy. Dodatkowo jeśli długość instalacji elektrycznej przekracza 200 m to będziemy musieli liczyć się z dopłatami kilkudziesięciu złotych za 1 m. Dodatkowo w przypadku każdego uzbrojenia do całości należy wliczyć także koszty związane z montażem. 

Przyłącze wodociągowe, a koszty. 

Doprowadzenie wody do działki, czyli  podłączenie do kanalizacji wodociągowej, wymaga od nas jak w przypadku doprowadzenia instalacji energetycznej wydania dokumentu o warunkach technicznych (przez miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji), przygotowania projektu, zgody na trasę przyłącza czy planu sytuacyjnego przebiegu przyłącza (na działce i poza nią). W przypadku instalacji wodociągowej musimy się liczyć z kosztami związanymi z projektem instalacji, potrzebnymi materiałami oraz robotami ziemnymi.

 

Źródło: https://ebudownictwo24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *