Idealnie zaprojektowany ogród przy domach – poznaj najważniejsze zasady

Idealnie zaprojektowany ogród przy domach – poznaj najważniejsze zasady

Przebywanie na łonie natury ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. W wielkich, betonowych aglomeracjach miejskich, wycina się drzewa, co jest ogromnym błędem, na korzyść kolejnych budynków, jakie mają powstać w przyszłości. To właśnie przez takie postępowanie (ale nie tylko!) człowiek dąży do tego, aby móc w wolnej chwili przebywać w otoczeniu zieleni. Warto więc zadbać o swój ogród, jeżeli ktoś jest posiadaczem domu jednorodzinnego. Nie trzeba go projektować samodzielnie. Tego typu prace można zlecić profesjonalnej firmie, która na pewno poradzi sobie z takim zadaniem.

Architektura krajobrazu

Tego typu usługi świadczy część firm ogrodniczych, jak również samodzielni architekci krajobrazu. Osoby, które są w stanie wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, zabierając się za urządzanie tego terenu. Decydując się na współpracę z taką firmą/wolnym strzelcem, należy wziąć pod uwagę opinie. Może ktoś będzie w stanie polecić takiego wykonawcę, który już u niego zajmował się wykonaniem takich prac? Taka wizytówka, którą na dodatek można samodzielnie obejrzeć, będzie najlepsza. Chyba, że wśród znajomych nie ma takiej osoby, to zawsze można w świecie wirtualnym poszukać poleceń. Społeczeństwo chętnie dzieli się ze sobą swoimi doświadczeniami. Nie tylko, jeżeli chodzi o oceny pozytywne, ale również negatywne. Te drugie należy koniecznie wziąć pod uwagę, aby wiedzieć, których „fachowców” należy omijać szerokim łukiem.

Polecamy również  Remont wbrew woli - jak sobie poradzić?

Koszt projektu ogrodu

Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ finalna cena uzależniona jest od wielu czynników. Na tej liście znajduje się m.in.:

 • wymagania w stosunku do terenu – im będą one bardziej skomplikowane, tym cena będzie rosnąć w górę;
 • powierzchnia terenu – małe działki nie wymagają zaangażowania tylu finansów;
 • renoma architekta z jakim ma się do czynienia – nie ma się co oszukiwać, niekiedy płaci się tylko za markę;
 • wykonanie projektu – jeżeli ktoś zdecyduje się nie tylko na projekt, ale także prace wykonawcze, musi liczyć się z większymi kosztami.

Można jednak podać szacunkowe koszta, jakie można usłyszeć, zamawiając projektowanie ogrodu. Otóż:

 • projekt ogrodu, powiązany z nasadzeniem roślin – od 30 zł do 50 zł za 1m2,
 • projekt koncepcyjny ogrodu – średnio za 1 m2 płaci się ok. 6 – 7 zł,
 • profesjonalna aranżacja ogrodu – można mieć do czynienia z kosztem rzędu ok. 25 tys. zł.

Taka finalna cena uzależniona jest także od tego, gdzie odbywać się będzie projektowanie i aranżacja ogrodu. Architekci i firmy z dużych miast mogą żądać zdecydowanie większych kwot (co też chyba nikogo nie będzie specjalnie dziwić).

Co można otrzymać?

Wszystko i nic. Nie da się po raz kolejny odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ uzależnione jest to od indywidualnych preferencji użytkownika. Niektórym marzyć się będzie ogród jak z modnego żurnala. Inne osoby nie będą miały aż tak dużych wymagań. Można jednak wymienić kilka elementów, jakie każdy architekt powinien zapewnić swoim klientom. Mowa tutaj o takich rzeczach, jak:

 • rzut ogrodu z góry,
 • wizualizacja całej przestrzeni w obrazie 3D lub przy pomocy specjalnych makiet (zdecydowana większość skupia się jednak na specjalnych oprogramowaniach architektonicznych, jakie pomagają tworzyć obrazy trójwymiarowe i specjalne animacje),
 • szczegółowy kosztorys, który uwzględniać może również ceny roślin, jeżeli takowe architekt do ogrodu ma wybrać,
 • szczegółowy opis przyszłych funkcji ogrodu, w szczególności jeżeli teren ma zostać podzielony na poszczególne strefy,
 • porównanie obecnego ogrodu z tym, co klient ma szansę otrzymać w przyszłości.
Polecamy również  Wybór Drzwi - Najważniejsze Aspekty, Które Należy Wziąć Pod Uwagę

Tego typu elementy można zaliczyć do stałych, ponieważ obejmuje to kompletną podstawę. Na samym końcu można jeszcze dopisać ewentualny harmonogram prac, jeżeli inwestor zdecyduje się również na wykonanie całego projektu przez architekta.

Warto czy nie?

Niejeden projekt ogrodu cena może wywołać ogromne zdumienie. W szczególności, jeżeli porówna się to do tego, co aktualnie się ma, czyli zaniedbany teren. To prawda, że współpraca z architektem krajobrazu ciągnie za sobą dodatkowe koszta, ale nikt nie będzie żałował. Niektórzy nawet nie mają wyboru, ponieważ wygląd ogrodu zależeć może od tego, jak będą oni postrzegani w oczach osób odwiedzających. Mowa tutaj o takich sytuacjach, jak ogrody należące do przedsiębiorstw, lokali gastronomicznych. Warto więc postarać się o dobrego wykonawcę, który będzie w stanie sprostać postawionemu zadaniu. Aby móc stać się właścicielem pięknej, zielonej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *