Lamele drewniane na ścianę – dlaczego warto i jak je zamontować?

Lamele drewniane na ścianę – dlaczego warto i jak je zamontować?

Wykończanie jednej ze ścian w drewnianych lamelach to jeden z najnowocześniejszych trendów. Ciekawy i intrygujący- kusi wielu inwestorów. Dzięki wykorzystaniu lameli można na jednej ze ścian stworzyć bardzo oryginalną i elegancką zarazem dekorację, która stanowi doskonałą alternatywę dla tapety, paneli ściennych czy tynków strukturalnych. Lamele sprawdzą się tak naprawdę w każdym wnętrzu. Czym jednak są w praktyce i jak wygląda montaż lameli drewnianych na ścianie? 

Lamele drewniane na ścianę, ale nie tylko- czym tak naprawdę są?

Lamele to nic innego jak deseczki o niewielkiej grubości, w których poszczególne włókna układane są naprzemiennie tak, by uzyskać dużą wytrzymałość przy jednoczesnej elastyczności i giętkości. Takie zestawienie cech sprawia, że deseczki tego typu mogą mieć bardzo wiele zastosowań- chociażby w meblarstwie. Wykonane są z drewna, a więc z materiału naturalnego, który od razu ociepla każde wnętrze. Wyglądają solidnie, ale są tańsze od litego drewna, co sprawia, że często się po nie sięga. Do produkcji drewnianych lameli najczęściej wykorzystuje się jesion, buk, sosnę oraz dąb, czyli gatunki naturalnie występujące w naszym kraju.

W jaki wzory można układać drewniane lamele?

Tak naprawdę można ułożyć je według własnego pomysłu. Przeglądając inspiracje wnętrzarskie bardzo często można się spotkać ze ścianą wyłożoną drewnianymi lamelami w orientacji pionowej, które tworzą ciekawy, trójwymiarowy efekt. Takie ułożenie pozwala też optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać mu przestronności. Na takiej ścianie wyłożonej drewnianymi lamelami bez problemu uda się także zamontować chociażby telewizor czy spore lustro. Mogą więc stanowić tło dla mebli, które później zostaną dodane do wnętrza.

Polecamy również  Jak bezpiecznie i skutecznie zamontować kabinę prysznicową?

Montaż lameli drewnianych na ścianie

Jak zrobić lamele drewniane szybko i tak, aby prezentowały się estetycznie? Jak się okazuje, taki montaż można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Ściana, na której będziemy umieszczać panele powinna być zagruntowana, odtłuszczona oraz ewentualnie pomalowana na wybrany kolor, który będzie stanowił tło dla dekoracyjnych lameli. Istnieją trzy sprawdzone możliwości montażu:

  • Montaż na kleju– zaczynamy od sprawdzenia, czy długość paneli jest odpowiednia, a następnie wklejamy listwę montażową w wycięcie lamela. Konieczne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości klej montażowy, może to być klej typu MAMUT. Należy posmarować całą powierzchnię panelu klejem, a następnie przyłożyć go do ściany. Pomocna może być poziomica po to, aby równolegle układać poszczególne deseczki. Ten problem znika w sytuacji, kiedy zakupione panele posiadają specjalną listwę, jeśli jednak tak nie jest, zaleca się użycie klocków dystansujących do odmierzania odległości.
  • Montaż na listwie- przypomina sposób układania paneli ściennych. Specjalne listwy przymocowujemy do ściany za pomocą wkrętów. I tutaj warto poświecić chwilę na to, aby rodzaj wkrętów odpowiednio dobrać do posiadanej ściany (inne wkręty będą odpowiednie do ścian murowanych pełnych, a inne do płyt gipsowo- kartonowych). Następnie, poszczególne deseczki będziemy przytwierdzać do takiej listwy. Jak widać, sposób ten wymaga nawiercania ściany.
  • Montaż na specjalnej płycie- taka płyta już posiada odpowiednio ułożone i przymocowane lamele, układanie płyt odbywa się więc poprzez ich przywiercenie do ściany i jest bezsprzecznie sposobem najszybszym i najłatwiejszym.
Polecamy również  Piękne aranżacje ścian w naszym salonie!

W jakich wnętrzach sprawdzi się taka dekoracja?

Drewniane panele lamelowe będą odpowiednie do wnętrz minimalistycznych o ciekawej formie. Będą zaskakiwały i zwracały na siebie uwagę. Nadają ścianie trójwymiarowego charakteru, sprawdzą się więc także w pomieszczeniach małych, gdzie ten metraż jest mocno ograniczony. Ze względu na fakt, że prezentują się bardzo elegancko, będą świetnym uzupełnieniem projektów typu glamour. Panele lamelowe doskonale wpiszą się także w skandynawskie projekty wykończenia wnętrz. W takich projektach kładzie się duży nacisk na minimalistyczną formę oraz na wykorzystaniem naturalnego drewna. Ocieplą wnętrza utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce, która obecnie jest szalenie modna. W końcu, lamele będą też ozdobą pokoju dziennego w stylu loftowym, gdzie zakładamy idealne współgranie takich materiałów wykończeniowych jak drewno, metal oraz szkło.

Jak widać, panele lamelowe wykonane z drewna można zastosować na szereg różnych sposobów i dopasować je do posiadanego wnętrza tak, aby były jego niebanalną ozdobą. Na pewno warto wziąć je pod uwagę na etapie wykończenia wnętrz i zaaranżować je w sposób kreatywny.

Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *