Farbą, barwnikiem, a może lakierem – czym pomalować meble?

Farbą, barwnikiem, a może lakierem – czym pomalować meble?

Kiedy wybierasz swoje wykończenie, otwierasz farby i zakasujesz rękawy, rozpoczynasz proces twórczy. To ty jesteś artystą. Pozwól więc, aby Twoja autoekspresja ujawniła się. Pozwól sobie na tworzenie tego, co uważasz za pożądane. Nie ma zasad, są tylko kompatybilności. Czy to wykończenie działa z tym kawałkiem? Czy ta farba pasuje do tej? Co by było, gdybym zrobił to, a co, gdybym spróbował tamtego, a co, gdybym celowo umieścił dwa niekompatybilne elementy razem?

Dążąc do piękna i elegancji, zaakceptuj, że nie jesteś maszyną. Twoja osobowość, w połączeniu z osobowością mebla, będzie współpracować, aby stworzyć harmonijny i wdzięczny wynik. To Ty jesteś osobą, którą należy zadowolić.

jaką farbą pomalować meble?

Istnieje wiele różnych rodzajów farb. Są nimi:

  • Farba lateksowa występuje jako: płaska, bardzo matowa po wyschnięciu, o bardzo niskim połysku, „eggshell”, półpołyskowa i połyskowa. Trzy ostatnie mogą być złym wyborem, ponieważ są bardzo śliskie.
  • Farba na bazie oleju jest to super drobno zmielony pigment kolorowy zmieszany z czynnikiem suszącym. Jest dostarczana w małych pojemnikach i jest dostępna w szerokiej gamie kolorów. Schnie całkowicie płasko i jest pożądana ze względu na blask jej kolorów. Można ją znaleźć w Internecie lub w dobrych sklepach z artykułami do obróbki drewna. Niski połysk jest zalecany jako warstwa wierzchnia na niektórych wykończeniach.
  • Zarówno akrylowe, jak i olejne farby tubowe mogą być używane, gdy potrzebujesz tylko niewielkiej ilości koloru. Kosztują one więcej za uncję niż jakakolwiek inna farba. Jeśli używasz olejów artystycznych, wymieszać dwie lub trzy części farby z jedną częścią alkidowego płynu do glazurowania i niewielką ilością spirytusu mineralnego do wysuszenia.
  • Farba mleczna znana jest również jako farbą kazeinową. Jest naprawdę na bazie mleka. Farba mleko przychodzi jako suchy proszek do mieszania z wodą. Jest bardzo dobry dla niektórych wykończeń, ale jest najsłabszy i najmniej trwałe ze wszystkich farb.
Polecamy również  Czyste pranie, czyli jak dbać o swoją pralkę?

Jaka farba do mebli? – barwnik a farba

Uniwersalny Barwnik (UTC) nie jest farbą, ale dodatkiem używanym do barwienia wszystkich rodzajów farb. Występuje w małych tubkach lub kuflach, kup najmniejszą tubkę, ponieważ jest to bardzo silny środek barwiący. Oprócz barwienia farby, barwi również lakiery. UTC nigdy nie wysycha samodzielnie, więc należy szybko wytrzeć rozlane płyny, bo inaczej rozprzestrzeni się na wszystko. UTC są przezroczyste do momentu dodania do farby.

Farba lateksowa (wodna) może być nakładana na każdy produkt lateksowy, ale nie na produkt olejny. Woda jest rozpuszczalnikiem dla produktów lateksowych i służy do usuwania lub rozcieńczania farby. Farby olejne mogą być nakładane na produkty olejne i lateksowe.

Rozpuszczalnikiem dla produktów olejnych jest spirytus mineralny lub rozcieńczalnik do farb, które służą do usuwania lub rozcieńczania farby.

Malowanie mebli a lakier – wskazówki

Lakiery olejne mają tendencję do wyrównywania się (spływania razem) lepiej niż lakiery wodne i oferują bogatszy wygląd. Nigdy nie nakładaj lakieru wodnego na lakier olejny. Zawsze używaj najwyższej jakości pędzla do nakładania lakieru i zachowaj ten pędzel wyłącznie do lakierowania.

Jako pierwszy lakier nawierzchniowy zastosuj lakier z połyskiem, a następnie nakładaj kolejne warstwy w wybranym przez siebie połysku. Najważniejsze wskazówki dotyczące lakierów:

  • Lakiery na bazie akrylu mogą być nakładane na produkty lateksowe.
  • Lakiery olejne mogą być nakładane na produkty olejne i lateksowe.
  • Lakiery o niższym połysku nakłada się na lakiery o wyższym połysku, ponieważ im wyższy połysk, tym mocniejszy lakier.
  • Powszechne jest nakładanie pierwszej warstwy lakieru w połysku, a następnie w wybranym połysku. Woski polerskie mogą być nakładane na produkty lateksowe lub olejne.
Polecamy również  Zapewnij bezpieczeństwo swojej posesji dzięki kamerom monitoringu

Chociaż na rynku jest wiele dobrych lakierów w sprayu i lakierów nawierzchniowych, niektóre z nich mogą być niekompatybilne z niektórymi farbami i powodować podnoszenie lub pękanie (zwane crazingiem). Zawsze pytaj w sklepie z farbami, czy produkt w sprayu może być stosowany z farbą. Niezgodność może zniszczyć Twoją pracę. Nigdy nie używaj lakierów w sprayu, ponieważ są one niebezpieczne dla Twojego zdrowia i środowiska.

Nigdy nie należy przesadzać z nakładaniem lakieru, ponieważ będzie on zbyt szybko zastygał i nie będzie się wyrównywał. Dobre lakierowanie wymaga praktyki i im częściej to robisz, tym lepszy się stajesz. Nie należy rozcieńczać lakieru. Możesz delikatnie podgrzać lakier olejny, aby pomóc mu się wyrównać. Umieść potrzebną ilość w czystym pojemniku. Ustaw pojemnik w garnku z wcześniej przegotowaną wodą. Im wyższy stopień połysku, tym mocniej lakier schnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *