Pomysły na wykończenie garażu

Pomysły na wykończenie garażu

Wiele osób osiedlających się na przedmieściach czy w mniejszych miejscowościach decyduje się na postawienie własnego domu. Wówczas, warto zdecydować się także na garaż. Oprócz bezpiecznego przechowywania samochodu bądź samochodów, chroniąc je nie tylko przed potencjalną kradzieżą, ale i warunkami atmosferycznymi, pełni on często funkcję składzika, domowego warsztatu a czasem nawet miejsca na imprezę, ale nie na tym się kończy! Garaż może pełnić mnóstwo funkcji i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy tę wolną, bądź, co bądź dużą przestrzeń.

Pomysł na garaż obok domu

Jeżeli decydujemy się na naszej posesji postawić garaż, należałoby pamiętać nie tylko o kwestiach praktycznych, ale i estetycznych. Garaż nie tylko powinien być postawiony w odpowiednim miejscu, połączony z drogą, aby wjeżdżanie i wyjeżdżanie z działki albo przejście z domu do garażu było bezproblemowe i wygodne, ale i w swoim projekcie, kolorze i wyglądzie być spójny z domem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że przestrzeń, w której przebywamy, wpływa na nasz emocjonalny i psychiczny dobrostan, dlatego nie ma sensu wprowadzać chaosu stawiając architektoniczny koszmarek na własnej działce. Podczas konsultacji z architektem należy porozmawiać nt. estetyki i stylu, w którym ma być zbudowany garaż i wyrazić chęć dopasowania go do domu. Nie musi to oznaczać korzystania z dokładnie tych samych kolorów i form.

Ważne jest natomiast aby kształt i kolor garażu pasował do kształtu i koloru domu. Każdy architekt powinien elementarnie znać się na sztuce i historii sztuki. Powinien on zatem dobrać bardzo szeroką i zróżnicowaną paletę barw, które, pomimo swojej wyrazistości, wciąż będą dobrze komponować się z barwą głównego budynku. Jeżeli zaś garaż już sto i tylko chcemy go odmalować lub przemalować, taką paletę, z której wybierzemy odpowiednią barwę, można skomponować samemu. Wystarczy wprowadzić kolor domu do programów typu Adobe Color i wybrać któryś spośród proponowanych.

Polecamy również  Jak wybrać dobrego kierownika budowy?

Garaż – inspiracje:

Choć zazwyczaj przechowujemy w nim auta i narzędzia, garaż nie musi być miejscem ponurym i zaniedbanym. Nie przebywamy w nim bowiem aż tak mało czasu, jakby się mogło wydawać. Ponadto ograniczanie jego roli wyłącznie do składzika stanowi olbrzymie marnotrawstwo nie tylko przestrzeni, ale i pieniędzy! Warto mieć jakiś konkretny i sensowny pomysł na wykończenie garażu, wówczas możemy nieoczekiwanie zyskać nowe, ulubione pomieszczenie!

Poniżej prezentujemy kilka inspiracji i propozycji, na co i w jaki sposób możemy zagospodarować tę dodatkową przestrzeń!

  • warsztat – wówczas dobrze sprawdzi się wykończenie stalowe czy drewniane. Dopasowane półki przegródki i szafki pomogą nie tylko uporządkować przestrzeń, ale i optycznie ją powiększyć. Pogrupowanie narzędzi na kategorie oraz opisanie ich (np. za pomocą estetycznych karteczek) pozwoli bardzo szybko odłożyć narzędzia, ale i szybko znaleźć to, czego aktualnie potrzebujemy
  • sala gier – jeżeli masz automat, stół pingpongowy, stół bilardowy lub jakikolwiek duży sprzęt tego typu, warto pomyśleć nad przearanżowaniem przynajmniej części swojego garażu na przestrzeń zabawową lub imprezową
  • miejsce imprezowe – wystarczy barek, stara wieża czy nawet głośnik na bluetooth, kanapy, fotele, stoliki i voilà! Udanym dopełnieniem przestrzeni będą kolorowe lampki, plakaty czy dywany. Można mieć także w zanadrzu np. w jakiejś szafce) kolekcję świeczek, girland czy innych, typowo imprezowych ozdób.
  • dom z garażu – tak! Nie ma powodu, dla którego garaż (szczególnie piętrowy) nie miałby posłużyć za domek, szczególnie jeżeli wyposażony jest w okna. Taka funkcja kategorycznie wymaga jednak ocieplenia budynku oraz wyposażenia go w łazienkę, choćby prowizoryczną. Garaż, którego np. pierwsze piętro wyłożymy panelami lub płytkami, wyposażony w odpowiednie meble może pełnić funkcję kolejnego pomieszczenia przeznaczonego dla domowników lub komfortowego noclegu dla gości
Polecamy również  Czarny zlewozmywak - jak dbać o jego wygląd i czystość?

Warto pamiętać jednak, że garaż, szczególnie parterowy może być pomieszczeniem dość ciemnym. Warto zatem nie tylko zadbać o optymalne naświetlenie poprzez odpowiednio dużą liczbę okien, ale i o wystrój optycznie rozjaśniający tę przestrzeń.

Warto postawić na barwy jasne i ciepłe. Na ścianach najlepiej sprawdzi się lekko złamana, ciepła lub neutralna biel, a na podłogach niezbyt ciemne płytki, kafelki bądź panele (w przestrzeni, gdzie nie ma samochodu). Jeżeli nasz garaż jest miejscem, w którym chcemy długo i regularnie przebywać należy zadbać o dobre oświetlenie (np. listwy LEDowe) i obecność luster, które odbijają światło, rozpraszając je po pomieszczeniu.

Źródło: https://aninbud.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *