Klimatyzacja na balkonie – jak to zrobić?

Klimatyzacja na balkonie – jak to zrobić?

Ze względu na coroczne letnie fale upałów wielu Polaków decyduje się na zamontowanie klimatyzatora na balkonie. Z montażem wiążą się pewne formalności oraz inne kwestie, wzbudzające wątpliwości u potencjalnych nabywców takie jak chociażby możliwość ukrycia urządzenia, które niszczy estetykę balkonu. W poniższym artykule zawarte zostały informacje na temat zagadnień prawnych, technicznych i estetycznych, dotyczących klimatyzacji w bloku na balkonie.

Klimatyzacja w bloku na balkonie – aspekty prawne

Pierwsza wątpliwość jaka może pojawić się u potencjalnego nabywcy klimatyzatora dotyczy aspektów prawnych. W celu zainstalowania klimatyzatora na balkonie w bloku należy odbyć spotkanie z zarządcą bloku/spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania zgody na jego montaż.

Aktem prawnym, który reguluje możliwość umieszczenia klimatyzacji z jednostką zewnętrzną (czyli klimatyzatora na balkonie) jest ustawa o własności. Co idzie za treścią ustawy – jeśli chcesz zamontować takowy klimatyzator potrzebujesz zgody wspólnoty mieszkaniowej.

Jak uzyskać zgodę wspólnoty?

W celu uzyskania zgodny wspólnoty mieszkaniowej należy dostarczyć projekt zarządcy wspólnoty, który przeanalizuje go i wyda opinię. Osoba ta oceni czy zaplanowany montaż może mieć reperkusję, dotyczące kondycji elewacji czy też estetyki budynku. Jeśli chcesz upewnić się, że twój projekt zostanie zaakceptowany dobrym pomysłem jest wcześniejsza konsultacja z zarządcą, dotycząca obecnie obowiązujących wymogów oraz norm.

Polecamy również  Opaska wokół domu z płyt chodnikowych - dlaczego warto?

Klimatyzator na balkonie – cena

Kolejne wątpliwości może wzbudzić koszt zakupu montażu oraz eksploatacji klimatyzatora. Klimatyzacja na balkonie tworzy dodatkowe koszty – dlatego przed podjęciem decyzji warto jest krytycznie ocenić własne zasoby. Najlepiej jest stronić od domatorskich metod montażu – może to spowodować nieprawidłowe działanie klimatyzatora i jego zepsucie, co wygeneruje kolejne koszty.

Koszt klimatyzatora będzie zależny od jego specyfikacji –  mając na uwadze lokalizacje montażu trzeba pamiętać o sprawdzeniu poziomu hałasu, który generuje urządzenie i jego kompatybilność z normami spółdzielni. Cichszy klimatyzator może okazać się droższy.

Alternatywą jest korzystanie z ochładzaczy powietrza oraz wiatraków – które jednak również generują pewne koszty.

Klimatyzacja na balkonie – czy warto?

Zaletami posiadania klimatyzatora są:

  • Możliwość szybkiego zredukowania temperatury w pomieszczeniach.
  • Możliwość modyfikacji temperatury wedle preferencji posiadacza – dzięki możliwości regulacji klimatyzacja będzie ochładzać pomieszczenie do temperatury, będącej temperaturą komfortu cieplnego mieszkańca.
  • Możliwość zadbania o lepszą jakość snu i produktywność – upały nie wpływają dobrze na jakość snu i poziom energii w ciągu dnia, możliwość ich niwelacji pozwoli na uzyskanie optymalnego poziomu energii mieszkańców.

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Ostatnią z wątpliwości może być uzyskany efekt estetyczny – nie każdemu podoba się widok klimatyzatora na balkonie. Niezależnie od naszej wizji należy pamiętać, że warunkiem sprawnej pracy urządzenia jest zapewnienie sprawnego przepływu powietrza.

Jeśli lubisz zieleń dobrym pomysłem może wydawać się zainwestowanie w pnące się rośliny, które skutecznie zakryją klimatyzator. Ważne jest jednak aby rośliny przeznaczone do tego celu były odporne na wysokie temperatury – podczas bardzo ciepłych dni z urządzenia wydostaje się gorące powietrze, które może szybko zniszczyć zieleń. Niestety w praktyce niewiele roślin spełnia te warunki a patrząc na ich szybki rozrost można doprowadzić do zaburzenia w przepływie powietrza między urządzeniem a światem zewnętrznym. Z tego względu nie jest to polecana opcja.

Polecamy również  Budowa domu - 6 ważnych czynników, które należy brać pod uwagę!

Inną możliwością, która jest częściej polecana przez specjalistów, jest zabudowanie urządzenia bądź umieszczenie go w „szafie” ażurowej, która pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

To w jaki sposób postanowimy zakamuflować klimatyzator będzie zależne od jego umiejscowienia na balkonie. Zazwyczaj urządzeni montuje się na jednym z dwóch miejsc:

  • bezpośrednio na elewacji,
  • na posadzce balkonu.

Z tego względu przed przemyśleniem projektu należy zastanowić się gdzie finalnie znajdzie się klimatyzator. Jeśli urządzenie znajduje się bezpośrednio na powierzchni posadzki balkonu możliwe jest zbudowanie go drewnem w taki sposób, aby służyło ono za ławeczkę bądź stolik.

Ostatnią z opcji jest zakupienie maskownicy. Sklepy oferują szeroką gamę produktów tego typu, które różnią się od siebie kolorystyką oraz wzorami – tak szeroka oferta umożliwi wybranie estetycznego, pasującego do balkonu maskowania nawet najbardziej wymagającym klientom.

Artykuł napisany na podstawie: https://kolejnyrozdzial.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *