Jaką pompę ciepła wybrać?

Jaką pompę ciepła wybrać?

Budowa domu a także wymiana źródła ogrzewania wiąże się coraz częściej z odchodzeniem od tradycyjnych rozwiązań na rzecz tych ekologicznych, zapewniających jednocześnie spore oszczędności. Zalicza się do nich pompy ciepła. Czym są pompy ciepła i jakie są zasady ich działania? Jaką pompę ciepła wybrać?

Czym jest pompa ciepła? Na czym polega mechanizm jej działania?

W poszukiwaniu jak najbardziej ekologicznego oraz taniego w użytkowaniu i eksploatacji systemu ogrzewania budynku, coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem oraz montażem pompy ciepła. Jaka pompa ciepła będzie najlepsza, jakie są jej rodzaje oraz na czym polega mechanizm jej działania – to najczęściej pojawiające się pytania osób, które dopiero rozważają nad pojęciem tej określonej decyzji zakupowej.

Pompa ciepła najprościej mówiąc jest swoistym systemem grzewczym, który na tle innych źródeł emitowania ciepła odznacza się zapewnieniem optymalnej temperatury przy wykorzystaniu energii pochodzącej ze środowiska naturalnego. Energia, którą pompa ciepła pobiera może pochodzić zarówno z powietrza, wody jak i gruntu, co przekłada się nie tylko na dbałość o środowisko naturalne oraz zachowania proekologiczne ale także na znaczne zmniejszenie rachunków w okresie jesienno-zimowym.

Poprzez czerpanie przez pompy ciepła energii z gruntu, wody lub powietrza oraz przetwarzanie jest ona dostarczana do budynku za pomocą specjalnej i kompatybilnej z nią instalacji grzewczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwym staje się przechodzenie pobranej i przetworzonej energii z jednego źródła do drugiego. Co ważne, mechanizm na podstawie którego działa pompa ciepła wykorzystuje tylko i wyłącznie energię eklektyczną do obiegu czynnika w istniejącym układzie. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju zastosowanej źródła ciepła na rynku istnieje kilka rodzajów pomp ciepła i każda z nich będzie różniła się przede wszystkim zasadami działania.

Polecamy również  Czy warto wybrać monoblok lub split?

Pompa ciepła – jaką wybrać? Rodzaje pomp ciepła

Jaką pompę ciepła wybrać tak aby była ona nie tylko tania ale i skuteczna? Pytanie to warto sobie postawić na samym początku decyzji o jej zakupie. Podczas wyboru należy kierować się  zarówno możliwością wykorzystania zarówno samego źródła energii który ma ją zasilać jak i jej parametrami.

Jednymi z najpopularniejszych pomp ciepła są pompy ciepła gruntowe, których źródło stanowi wymiennik lub odwiert, który podczas swojej pracy wykorzystuje ciepło które powstało na skutek ogrzewania powierzchni ziemi lub przez promieniowanie słoneczne.

Innym typem pomp ciepła są pompy powietrzne, które do swojej pracy wykorzystują przepływ powietrza wytwarzany za pomocą zamontowanego w pompie wentylatora. Nagromadzona w ten sposób energia jest oddawana wodzie która krąży w instalacji grzewczej. Co ważne, montaż powietrznych pomp ciepła jest dużo prostszy, bowiem nie ma konieczności wiercenia studni czy układania rur kolektora.

Ostatnim rodzajem pomp ciepła są pompy wodne, których źródłem jest ciepła woda płynąca np. wody płynące czy wody gruntowe. Ten rodzaj pomp odznacza się wysoką wydajnością energetyczną w stosunku do pomp gruntowych oraz powietrznych. Warto wiedzieć, że pompy wodne mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu. W tym przypadku jednak należy liczyć się na początkowym etapie z wysokimi kosztami inwestycyjnymi.

Czym charakteryzują się najlepsze pompy ciepła?

Wybierając najlepszą pompę ciepła do własnego domu należy kierować się kilkoma niezmiennymi wytycznymi. W szczególności należy zwrócić uwagę na parametry techniczne w jakie została pompa wyposażona. Zalicza się do nich:

Polecamy również  Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Co wybrać?

– wydajność grzewczą, którą należy dobierać według zapotrzebowania na ciepło określonego budynku,

– maksymalną temperaturę zasilania sytemu grzewczego,

– emisję hałasu, który ma wpływ na zachowanie komfortu użytkowników pompy. Im niższy poziom emisji hałasu tym lepiej,

– ilość czynnika chłodniczego,

– współczynnik sprawności COP/SCOP ma znaczenie w kontekście wykorzystywanej przez pompę energii elektrycznej.

Jeśli zadaniem pompy ciepła będzie jednocześnie współpraca z systemem grzejnikowym oraz produkcja ciepłej wody użytkowej, warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę zasilania pompy.

Najlepsze pompy ciepła będą wyposażone także w szereg dodatkowych funkcji m.in. takie jak zintegrowany z urządzeniem zbiornik ciepłej wody czy wyposażenie pompy w funkcję chłodzenia aktywnego lub pasywnego. Wybierając pompę ciepła warto zwrócić także uwagę na wyposażenie jej w moduł łagodnego rozruchu, filtr cząstek stałych czy czujnik temperatury wewnętrznej.

Źródło: https://wyposazeniawnetrz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *