Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika?

Obecnie coraz częściej słyszy się o korzystaniu z dobrodziejstw paneli słonecznych, a liczba gospodarstw domowych, które zdecydowały się na to energetyczne rozwiązanie, stale rośnie. Być może i Ty zastanawiasz się nad jego wypróbowaniem lub po prostu masz wątpliwości, czy to, co mówią o fotowoltaice w mediach, ma jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości. W tym artykule znajdziesz odpowiedź i przekonasz się, czy korzystanie z tego nowoczesnego systemu jest dla Ciebie!

Fotowoltaika — czym jest?

Przede wszystkim należy się zastanowić, czym właściwie jest ta fotowoltaika? Tym mianem określa się proces, polegający na pobieraniu energii z promieni słonecznych i zamieniania jej w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu podstawowego elementu, jakim są panele słoneczne (zwane inaczej solarnymi lub fotowoltaicznymi), które być może miałeś okazję dostrzec na dachu swoich sąsiadów. Warto tu również wspomnieć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, panele można zamontować nawet na gruncie, jednak w takim przypadku konieczne jest zrobienie tego po stronie południowej, gdyż wówczas zapewnione zostaje odpowiednie nasłonecznienie, a więc korzystanie z fotowoltaiki przyniesie zdecydowanie lepsze efekty.

Jak działa fotowoltaika?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z fotowoltaiką, na pierwszy rzut oka cały ten system może Ci się wydawać okropnie skomplikowany. Jednak nic bardziej mylnego! W rzeczywistości sposób działania jest bardzo prosty: panele fotowoltaiczne zostają umieszczone na dachu (ewentualnie na gruncie od strony południowej) i zaczynają wytwarzać energię elektryczną z wykorzystaniem promieniowania słonecznego (fotonów). Powstaje wówczas tzw. efekt fotowoltaiczny, dzięki któremu pozyskuje się prąd stały, który następnie jest zamieniany w prąd zmienny, a ten zasila urządzenia znajdujące się w danym gospodarstwie, ogrzewa pomieszczenia, a także podgrzewa wodę.

Polecamy również  Pompa ciepła - dlaczego warto ją wykorzystać?

Koszty fotowoltaiki

Koszty samego zamontowania fotowoltaiki mogą Cię z początku przerazić, gdyż łącznie wynoszą one średnio 20 tys. zł, choć zaczynać się mogą już od 15 tys. Zależy to przede wszystkim od:

  • mocy instalacji
  • wielkości domu
  • jakości komponentów (np. rodzaju paneli)
  • doświadczenia firmy lub instalatora
  • miejsca montażu
  • dofinansowania.

Zgodnie z ogólnymi zasadami, cena jest określana za 1 kWp mocy instalacji. Za pomocą nieskomplikowanego wzoru możesz sam obliczyć, jaka moc będzie potrzebna w Twoim przypadku. Zwróć uwagę na to, ile płacisz za prąd, pamiętając przy tym, że za każde wydane miesięcznie 50 zł rekomenduje się 1 kWp. Przykładowo, jeśli w miesiącu wydajesz na prąd 200 zł, potrzebujesz instalacji o mocy 4 kWp.

Fotowoltaika — zalety i wady

Fotowoltaika stanowi w pełni ekologiczne, odnawialne, ogólnodostępne i darmowe źródło energii — w końcu pochodzi ze słońca. Mimo wysokich wydatków na jej zamontowanie, gdy już zacznie działać w Twoim domu, da Ci gwarancję niezależności od wzrostu cen prądu na kilkadziesiąt lat. Zaoszczędzić możesz także na podatkach, bowiem panele słoneczne zwalniają z obowiązku ich płacenia, w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Instalację fotowoltaiczną można określić jako niezawodną, bo choć jej gwarancja wynosi 25 lat, to odpowiedniej jakości komponenty będą sprawne nawet 40 lat!

Wad fotowoltaiki jest mniej, jednak warto mieć ich świadomość. Najczęściej wymienia się tutaj wysokie koszty instalacji, które oczywiście można ograniczyć, choćby poprzez skorzystanie z dofinansowania. Innym ważnym aspektem jest konieczność czyszczenia całego systemu fotowoltaicznego przynajmniej raz w roku, czego wymagają obecne zmiany klimatyczne. Czasami natomiast w ogóle nie ma możliwości skorzystania z fotowoltaiki, bo, o ile w prywatnych domach nie powinno być z tym problemu, o tyle w wynajmowanych budynkach taka inwestycja jest zwyczajnie nieopłacalna.

Polecamy również  Jakie są rodzaje pomp ciepła?

System opustów jako sposób rozliczenia

System opustów jest metodą rozliczania się z zużycia energii elektrycznej produkowanej przez panele solarne. Ich użytkownik jednocześnie produkuje i pobiera energię, nie mając możliwości sprzedania jej, gdyż rozliczenie odbywa się bezgotówkowo. Pewna część energii jest wykorzystywana na bieżąco, podczas gdy reszta magazynuje się w sieci energetycznej i podlega tam zbilansowaniu. Zgromadzona nadwyżka energii jest możliwa do wykorzystania przez cały rok — w ciągu dokładnie 365 dni — od wprowadzenia jej do sieci i tym samym zakończenia okresu rozliczeniowego, jednak po tym czasie przepada, jeśli nie zostanie zużyta.

Instalacja fotowoltaiczna stanowi świetne i oszczędne rozwiązanie energetyczne dla każdego. Dlatego też, jeśli nie chcesz już dłużej myśleć o stale zwiększających się cenach prądu czy zawodności jego dostawcy, zainstaluj panele słoneczne i ciesz się własną energią!

Źródło: https://pkfi.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *