Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika

Chyba każdy mieszkaniec domu marzy o przepięknym, zielonym dywanie trawy przed swoim domem.

Jak zabrać się za założenie trawnika?

Przede wszystkim musimy odpowiednio wybrać dzień wysiewu trawy. Najlepiej, żeby był to dzień bezwietrzny, ale pochmurny. Takie warunki zagwarantują nam najlepsze przyjęcie się nasion trawy. Specjaliści uważają, że najlepszy okres do wysiewu to przełom kwietnia i maja, albo sam koniec wakacji. Gleba jest wówczas wilgotna i nie jest zbyt upalnie, ale wciąż ciepło. Należy pamiętać, że wschodząca trawa jest niezwykle delikatna. Wysianie trawnika powinno więc być ostatnim krokiem zakładania ogrodu aby nie narażać młodych roślin na deptanie i inne uszkodzenia.

Istnieje alternatywna opcja do wysiewania trawnika, mianowicie wykorzystanie trawnika z rolki, jest do darń trawnikowa wyhodowana, przygotowana i zawinięta w rolki gotowe do umieszczenia w miejscu, gdzie chcemy stworzyć nasz trawnik. Zakładanie trawnika w ten sposób może odbywać się nawet późną jesienią, ponieważ trawa ta jest znacznie bardziej odporna na mróz i niekorzystną pogodę.

Przygotowanie podłoża:

W obydwu możliwościach zakładania trawnika należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy usunąć z gleby wszystkie kamienie, śmieci chwasty, liście itp. Następnie ziemię trzeba przekopać, usuwając ponownie pozostałe kamienie, chwasty itp. Jeśli gleba jest piaszczysta, nieżyzna, ważne jest, aby przekopując pomieszać ją z kompostem. Trawa najlepiej przyjmie się w glebie piaszczysto-gliniastej o pH 5,5-7,0. Jeśli odczyn jest mniejszy, należy go podwyższyć stosując metodę wapnowania. W przypadku słabej jakości gleby należy uzupełnić ją nawozami, torfem lub kompostem. Następnie przekopaną glebę należy za pomocą grabi wyrównać, a następnie ubić lub udeptać. Kształtując podłoże warto jest zachować lekki spadek, który zagwarantuje nam naturalne spływanie nadmiaru wody. Gdy już przejdziemy przez te wszystkie kroki, wyznaczamy ostateczne granice naszego trawnika za pomocą obrzeży trawnikowych. Ostatnim krokiem przed wysiewem trawy jest nawożenie gleby. Powinno odbyć się ono tydzień przed wysiewem. Najlepiej sprawdzą się tu nawozy dedykowane do zakładania trawnika. Należę zmieszać je z glebą, a następnie całą powierzchnię dokładnie nawodnić.

Polecamy również  Zaaranżuj swój ogród w stylu chińskim!

Wysiew trawnika, dobór nasion i ich ilość na metr kwadratowy:

Najpopularniejsze w mieszankach gatunki traw to: rajgras angielski, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Najlepiej wybierać mieszanki składające się z przynajmniej 3, różnych gatunków. W zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik należy odpowiednio dobrać gatunek. Tak na przykład, jako trawnik ozdobny najlepiej sprawdzą się różne gatunki Kostrzewy. Tę odmianę charakteryzuje niezwykle piękny, soczysty, świeży, zielony kolor. Jest ona jednak bardzo delikatna. Dla trawników użytkowych, sportowych, narażonych na ciągłe deptanie, najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak rajgras angielski, wiechlina łąkowa. Trawy te są silnie ukorzenione, dzięki czemu trwałe i łatwiejsze w utrzymaniu. Kupując nasiona należy pamiętać, że na jeden metr kwadratowy przypada około 25-30 g nasion. Zatem 1 kg nasion wystarcza na około 30-40 m2 trawnika. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi (1-2cm). Zabezpieczy to nasze nasiona przed spaleniem przez słońce, zdmuchnięciem przez wiatr lub zmyciem deszczem. Wschodzącą trawę należy regularnie, obficie podlewać. 

Jak dosiewać trawę?

Jeśli w naszym zielonym dywanie pojawią się puste, czarne dziury, należy je uzupełnić dosiewając trawę. Podłoże szykujemy w identyczny sposób jak w przypadku zakładania trawnika. Miejsce dosiewu najlepiej jest w jakiś sposób odznaczyć, odgrodzić, dla własnej wygody. Na przygotowane podłoże wysypujemy nasiona, przykrywamy ziemią i pielęgnujemy podlewając.

Pielęgnowanie trawinka

Gdy nasza trawa wzejdzie, należy ją odpowiednio pielęgnować. Koszenie, powinno odbywać się regularnie przy pomocy kosiarki z dobrze naostrzonymi ostrzami. Trawę kosimy po raz pierwszy, gdy jej wysokość osiągnie około 8-10 centymetrów. Taka wysokość jest optymalna dla dwóch, trzech pierwszych koszeń. Później najlepiej jest utrzymywać wysokość źdźbeł trawy w granicach 3-6 centymetrów. Równie ważnymi elementami utrzymania naszego trawnika jest jego odpowiednie nawożenie i podlewanie. Szczególnie latem, przy upałach należy pamiętać o nawet codziennym nawadnianiu trawy, która wysycha na słońcu i traci swój piękny, zielony kolor.

Polecamy również  Alstroemeria - piękno w Twoim ogrodzie i doniczce!

Dzięki tym kilku wskazówkom, będziesz mógł cieszyć się wspaniałym dywanem zieleni przed swoim domem. Powodzenia!

Artykuł napisany na podstawie treści pochodzących ze strony: https://domkizmarzen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *