Samodzielnie wybudowana wiata garażowa – to prostsze niż przypuszczałeś!
Wiata garażowa przy domu może okazać się konstrukcją niezbędną. W szczególności, jeżeli ktoś jest posiadaczem samochodu. Pojazdy mechaniczne są bardzo wygodne i w ogromnym stopniu trzeba o nie dbać. Tzn. jeżeli się tylko uda, trzeba doprowadzić do ich garażowania, przetrzymywania ich pod dachem, aby nie było one tak mocno narażone na warunki atmosferyczne. W tym pomóc może właśnie wiata garażowa.
O czym nie można zapomnieć?
Tak, pozostaje tylko taką wiatę stworzyć. Na pierwszy rzut oka nie powinno sprawiać to żadnych problemów. Tym bardziej, że do wykorzystania są różnorodne filmiki, jakie pokazują, jak taką konstrukcję budowlaną stworzyć. Z drugiej jednak strony – zanim cokolwiek zostanie zakupione, dołki wykopane, czy też zbite z desek, stali, trzeba uwzględnić kilka kwestii – Ten fragment reprezentuje skrupulatne badania zespołu redakcyjnego portalu Świat Ogrodu i Domu.
Po pierwsze – utwardzenie gruntu. Jeżeli tylko ktoś ma taką możliwość. Nie trzeba od razu decydować się na wylanie dużej ilości betonu, ale można wyłożyć grunt kostką brukową. Ułatwi to też nieco parkowanie na twardym, lepiej przygotowanym gruncie. Nie trzeba będzie decydować się na specjalne utwardzenie gruntu, jeżeli ma się do czynienia z ziemią nośną i przepuszczalną.
Po drugie – lokalizacja wiaty. Nie trzeba decydować się na miejsce sąsiadujące bezpośrednio z domem. Zanim pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię, trzeba zorientować się, czy nie istnieją żadne przeszkody, które uwzględniłyby to, co w tej ziemi będzie się znajdować, np. linie energetyczne, gazowe, czy też wodociągowe.
Po trzecie – pozwolenie na budowę. Czy jest ono wymagane? Nie w każdym przypadku. Chyba można nawet śmiało powiedzieć, że budowa wiaty w zdecydowanej większości przypadków nie będzie wymagała załatwienia żadnych kwestii formalno-administracyjnych, ponieważ jej powierzchnia będzie zbyt mała. Warto jednak, dla pewności, zagłębić się dokładnie w przepisy budowlane, zapoznając się z tematem konstrukcji budowlanych, jakie muszą zostać zgłoszone do urzędu.
Czas na budowę
Nie tak łatwo się za nią wziąć, ale w końcu trzeba będzie chociażby dla dobra własnego samochodu, który dzięki temu nie będzie narażony na ewentualne uszkodzenia ze strony warunków klimatycznych.
Wiata garażowa zrób to sam – to prawda, że wszystkiego można dokonać samodzielnie. Co więcej, zdecydowana większość mężczyzn nie dopuszcza innych osób (z zewnątrz), ponieważ chcą sobie udowodnić, że są w stanie osiągnąć wiele. Budowę należy rozpocząć od wytyczenia miejsca, gdzie wiata powinna się znaleźć. Skoro już miejsce zostało wybrane, pozostaje wbić w ziemię paliki, jakie wyznaczać będą cztery rogi przyszłej wiaty garażowe. W tym właśnie miejscu, w niedalekiej przyszłości staną kotwy, które będą przytwierdzać całą konstrukcję do ziemi.
Budowa wiaty garażowej
Budowa wiaty nie jest procesem skomplikowanym, ale wymaga nie lada dokładności i skupienia. Chociażby z tego względu, że dzięki temu będzie można cieszyć się wiatą, która będzie miała cztery katy proste, a nie coś, co ten kształt mogłoby przypominać. Dlatego tak ważnym jest używanie tak prostego, ale jakże pomocnego narzędzia – linki, która pomaga wyznaczyć kąty proste.
Wykopanie otworów pod fundamenty nie powinno sprawiać zbyt dużej ilości problemów, ale trzeba wszystko tak umiejscowić, aby wiata miała solidne podstawy. Dokładnością należy wykazać się już na samym etapie betonowania otworów i ustawiania podstaw całej konstrukcji. Tym bardziej, że od tego dużo zależy to, jak będzie postępował dalszy proces tworzenia takiej wiaty garażowej.
Solidnie wykonana wiata
Budowa wiaty drewnianej krok po kroku opisana jest w wielu miejscach. Wszystko jest na tyle jasno i klarownie opisane, że nikt nie powinien mieć większych problemów ze zrozumieniem. Czy faktycznie wszystko uda się wykonać? Dużo zależne jest od tego, ile ktoś ma w sobie samozaparcia. Okazać się może bowiem, że nawet tak z pozoru łatwa konstrukcja sprawiać będzie dużo problemów. Takich, których nie da się w żaden sposób przeskoczyć.
Są tez takie osoby, które nie tylko poradzą sobie ze stworzeniem własnej wiaty garażowej, ale także poradzą sobie z taką konstrukcją u znajomych. Samodzielne tworzenie wiaty garażowej na pewno trzeba bardzo dokładnie przeanalizować. Czy się uda, czy lepiej powierzyć takie zadanie innej osoby. Tak, aby w jak najmniejszy sposób nie narażać się także na duże koszta. Mowa tutaj chociażby o materiałach, jakie zostaną popsute.
Trzeba jednak postawić na taką wiatę garażową, jeżeli ktoś ma samochód. Dzięki temu będzie można m.in. dłużej cieszyć się jego lepszym wyglądem w przyszłości.
Jestem ekspertem od urządzania domów, który pomaga ludziom odnaleźć swój styl i realizować swoje marzenia o idealnym domu. Znam się na kolorystyce, wystroju, meblarstwie, a także sztuce aranżacji wnętrz. Każdy projekt jest niepowtarzalny i zawsze dostosowany do potrzeb i gustu klienta.