Jak zbudować domek na drzewie? Przydatne wskazówki
Większość z nas, gdy byliśmy dziećmi, marzyliśmy o domku na drzewie. Zbudowanie takiego nie jest bardzo skomplikowane wbrew pozorom, a może sprawić naszym dzieciom mnóstwo radości. Dlatego w poniższym artykule postanowiliśmy opowiedzieć jak zbudować domek na drzewie samodzielnie.
Na jakim drzewie zbudować domek?
Wybór odpowiedniego drzewa jest pierwszym i niezwykle istotnym etapem budowy domku. Przede wszystkim powinno być ono zdrowe, wytrzymałe, a także odporne na różne warunki atmosferyczne. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego musi dawać odpowiednią stabilność konstrukcji. Z pewnością nie zawiodą nas takie drzewa jak: dąb, lipa, buk, czy też zdrowa jabłoń.
Domek na drzewie — projekt
Gdy wybór drzewa mamy za sobą, czas przygotować projekt. Gdy ta kwestia nas przerasta, warto zakupić gotowy produkt, by mieć pewność co do jego jakości. Koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych wraz z montażem, dlatego, jeśli potrafimy samodzielnie wykonać konstrukcję, ale nie mamy odpowiednio dużo czasu, jest możliwość zamówienia gotowego domku i złożenie go samodzielnie, co zmniejszy cały koszt. Na pewno jednak tańszą i bardziej satysfakcjonującą opcją będzie zbudowanie go własnymi rękami.
Domek dla dzieci na drzewie powinien być zbudowany na wysokości od 1,5 do 2,5 m. Niemniej jednak teren konstrukcją zalecamy wysypać rozdrobnioną korą, która będzie amortyzowała ewentualny upadek. Jedną z opcji jest domek ze schodami lub z dodatkowym tarasem. W drugim przypadku najlepsze będzie umieszczenie barierki, która ma wysokość od 70 do 90 cm.
Całkowicie prosty domek na drzewie może składać się tylko z platformy ze zwiększającą bezpieczeństwo barierką. Na niej dzieci będą mogły bawić się bez zadaszenia, pod gołym niebem. Często stosowanym rozwiązaniem jest także domek na drzewie z palet. Jest to zazwyczaj tańsza opcja, ale jeśli musimy kupić nowe palety, to szybsze i bardziej ekonomiczne będzie wykorzystanie desek czy płyt OSB.
Przy wykonywaniu projektu nie zapominajmy określić wielkość domku, ilości okien rodzaju dachu i drabiny. Wielkość powinna być dopasowana do drzewa, a także sposobu mocowania. Pamiętajmy, że nieco domki będą wymagały doświadczenia w tworzeniu takiej konstrukcji, by dzieci były bezpieczne. Dobrą opcją będzie dach dwuspadowy lub płaski. Zalecamy dwuspadowy, ponieważ zimą nie będzie obciążał go zalegający śnieg. Można też zbudować domek w kształcie litery „A”, który co prawda zmniejsza jego powierzchnię, ale są praktyczne i proste w wykonaniu.
Jak zbudować domek na drzewie? Niezbędne materiały
Teraz czas na przygotowanie materiałów potrzebnych do budowy. Niezbędne będą grube deski np. sosnowe, z których wykonamy podłogę, a także drewniane słupki, które służą do wsparcia domku oraz przymocowania go do podłoża. Pamiętajmy o mieszance betonowej, którą wylejemy na ziemi, by wzmocnić konstrukcję. Zanim rozpoczniemy pracę, zaopatrzmy się też w linę oraz łączniki — kołki, śruby i wkręty. Bardzo przydadzą się przy budowie poręczy, czy też drabinek.
Jak zrobić domek na drzewie krok po kroku?
Zacznijmy od wyznaczenia poziomu podłogi oraz umieszczenia dodatkowych wsporników. Następnie wyznaczmy miejsce na słupy wspierające, umieszczane się w podłożu, które później trzeba będzie zasypać żwirem. Jest to moment na wylanie mieszanki betonu. Później wykańczamy i mocujemy ramę konstrukcyjną.
Czas na wykonanie konstrukcji drabiny — jej solidność i stabilność musi być przystosowana do ciężaru i ilości dzieci, które będą z niej korzystać.
Gdy podłoga jest skończona, możemy zająć się tworzeniem ścian bocznych, a także ich wypełnieniem. Każdą z nich ustawiamy przy pomocy desek, kołków i poręczy, przykręcając na końcu śrubami. Dach zostawiamy na koniec (jeśli go robimy). Możemy użyć blachy lub desek z pokryciem ze strzechy.
Impregnowanie drewna
Jeśli chcemy stworzyć konstrukcję trwałą i odporną, nie obejdzie się bez zabezpieczenia drewna przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Tu przydadzą się oleje impregnujące. Nakładamy je zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Gdy pokryjemy powierzchnię kilkukrotnie, możemy mieć pewność, że zabezpieczyliśmy domek maksymalnie. Uchroni to go przed gniciem, zniszczeniem, płowieniem i innymi niepożądanymi konsekwencjami pogodowymi. Gdy zadbamy o tę kwestię, możemy liczyć na wiele lat trwałości domku, dzięki czemu będą się nim bawić starsze dzieci, a także ich rodzeństwo jeszcze przez wiele sezonów.
Treści źródłowe pochodzą ze strony: https://kolejnyrozdzial.pl/
Jestem ekspertem od urządzania domów, który pomaga ludziom odnaleźć swój styl i realizować swoje marzenia o idealnym domu. Znam się na kolorystyce, wystroju, meblarstwie, a także sztuce aranżacji wnętrz. Każdy projekt jest niepowtarzalny i zawsze dostosowany do potrzeb i gustu klienta.