Jak bezpiecznie podłączyć gniazdko elektryczne?
Potrzeba posiadania gniazdka elektrycznego
Wtyczek, gniazdek i kontaktów używamy codziennie. Bez nich, nasze telefony, komputery, telewizory, lodówki, suszarki zwyczajnie byłyby zbędne. To właśnie dzięki niewielkim otworom w ścianie dociera do nich energia, pozwalająca na naładowanie baterii albo konieczna do stałej pracy danego sprzętu. Na rynku dostępne są niezliczone opcje, różniące się budową, ilością wejść, kształtem. W każdym zakątku świata wtyczki różnią się od siebie, niezmienny pozostaje jednak fakt, że umiejętność bezpiecznego ich podłączenia jest kluczowa.
Gniazdka są nam niezwykle potrzebne, wiedza na ich temat może przydać się nam w przeróżnych sytuacjach. Nie wiemy, czy będziemy kiedyś sami budować dom, czy konieczna będzie naprawa któregoś z kontaktów w mieszkaniu, a może poprosi nas o pomoc sąsiadka. Na pewno warto jest więc zgłębić ten temat, tak abyśmy mogli poradzić sobie w każdej sytuacji. Przecież zamiast świecić oczami, lepiej będzie zaświecić lampkę 🙂
Zasady bezpieczeństwa, czyli o czym trzeba pamiętać podłączając gniazdko elektryczne
Samo podłączenie gniazdka jest dość prostą czynnością. Bez problemu dokona tego każdy z nas, jeśli tylko będzie trzymać się odpowiednich zasad, uzbroi w trochę cierpliwości i odpowiednie narzędzia.
- Pierwszą i najważniejszą zasadą podczas wszelkiego rodzaju prac przy gniazdkach, jest odłączenie zasilania elektrycznego w całym domu. Instalując wtyczkę musimy mieć całkowitą pewność, że jesteśmy bezpieczni, nie grozi nam porażenie przez prąd. Następnie, warto jeszcze raz upewnić się, czy prąd faktycznie jest odłączony. Do tego zadania możemy wykorzystać miernik lub próbnik napięcia.
- Jako instalatorzy powinniśmy dokładnie zapoznać się ze znaczeniem kolorystyki przewodów, którymi będziemy następnie operować. To właśnie ich kolory są informacją, w jaki sposób powinny zostać podłączone wszystkie kable. A z jakimi kolorami możemy się właściwie spotkać?
- przewód fazowy oznaczony jest kolorem brązowym, czarnym lub szarym,
- przewód neutralny oznaczony jest kolorem niebieskim,
- przewód ochronny oznaczony jest kolorem żółto-zielonym.
- Do montażu niezbędne nam będą również narzędzia, pozwalające przeprowadzić sprawnie cały proces. W jaki sprzęt powinniśmy się więc zaopatrzyć? Potrzebne będą:
- poziomica oraz ołówek
- kombinerki
- śrubokręt,
- młotek,
- ewentualnie może przydać się również wiertarka z opcją kucia i nóż
Podłączanie kontaktu krok po kroku
Na początek musimy zadać sobie pytanie, czy podłączać będziemy kontakt, który ma już w ścianie gotową puszkę, czy również ją będziemy musieli się zająć.
Jak zamontować gniazdko elektryczne z gotową puszką w ścianie?
Jeżeli mamy już w ścianie gotową puszkę, montaż gniazdka elektrycznego powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, które przewody są fazowe, neutralne i ochronne, zgodnie ze wspomnianą już wcześniej kolorystyką. Dodatkowo, kontakty mogą mieć złącza na śrubki lub automatyczne zaciski i zależnie od posiadanej wersji, dokonuje się odpowiednich połączeń.
Montując kontakt możemy spotkać się z puszkami posiadającymi 2 lub 3 przewody:
- W przypadku puszki z trzema przewodami, czyli systemem TN-S,
- przewód ochronny zostaje zawsze podłączony do bolca uziemiającego – PE,
- przewód fazowy podłączamy do złącza po lewej stronie gniazdka – L,
- przewód neutralny do złącza po prawej stronie – N.
- W przypadku puszki z dwoma przewodami (fazowy i neutralny), mamy wtedy do czynienia z systemem TN-C.
- połączenie ma miejsce od bolca PEN do złącza N
- nie łączymy bezpośrednio złącza N z przewodem neutralnym, a następnie bolcem.
Kolejnym krokiem montażu jest wsunięcie gniazdka do puszki i przymocowanie go wkrętami lub za pomocą pazurków.
Jak zamontować gniazdko elektryczne bez gotowej puszki w ścianie?
Jeżeli jednak nasze zadanie jest nieco trudniejsze i sami wykuwamy otwór na puszkę, pierwszym krokiem powinno być zaznaczenie odpowiedniego miejsca ołówkiem. Następnie wiertarką wykuwamy dziurę, w której zostanie umieszczona puszka.
Od niej, pionowo lub poziomo, prowadzimy linie przebiegu kabli. Ważne jest, aby kable nie przebiegały na ukos. Takie położenie może
w przyszłości doprowadzić do ich uszkodzenia podczas kolejnych prac remontowych.Wzdłuż zaznaczonych linii wykuwamy następnie bruzdy,
w których umieszczone zostaną kable. Powinny one mieć odpowiednią szerokość i głębokość (ok. 1,5 cm). W gotowych bruzdach wywiercamy również otwory na uchwyty, które będą podtrzymywać biegnące przewody.
W kolejnym kroku odmierzamy odpowiedniej długości kabel, zostawiając kilkucentymetrowy zapas po obu stronach. Rozcinamy koniec kabla
i ściągamy kombinerkami część izolacji o (ok. 2-3 cm). Tak przygotowany kabel umieszczamy w puszce i prowadzimy przez bruzdy.Następnie łączymy nowe przewody w kostce, umieszczając przewody o tych samych oznaczeniach kolorystycznych naprzeciw siebie, kostkę umieszczamy w puszce, którą uszczelniamy denkiem.
Kiedy kable są już odpowiednio położone i połączone z innymi przewodami, bruzdy należy zaszpachlować. Puszkę umieszczamy
w przygotowanym otworze, ewentualne szczeliny również gipsujemy.
Ostatnim krokiem jest montaż samego gniazdka. Podpinamy kable: zaczynamy od przewodu żółtego, będącego uziemieniem. Kabel ten łączymy z bolcem. Dwa pozostałe kable – czarny i niebieski – łączymy z wtykami. Podstawę gniazdka przykręcamy do puszki, przymocowujemy ramki i fronty naszego gniazdka, dokręcamy mocno do ściany.
Podsumowanie
Bez przeszkód podłączymy wszystkie gniazdka kontaktowe, jeżeli tylko będziemy trzymać się wymienionych w tekście zasad i uzbroimy się w cierpliwość. Chociaż sam proces może wydawać się zawiły, tak naprawdę jest to proste zadanie. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego warto poświęcić więcej czasu na upewnienie się, czy prąd na pewno nie przepływa przez obszar przy którym będziemy pracować, a sprzęt, którym operujemy jest w pełni sprawny.
Powodzenia!
W artykule zostały zawarte informacje pochodzące ze strony: https://easydom.pl/
Jestem ekspertem od urządzania domów, który pomaga ludziom odnaleźć swój styl i realizować swoje marzenia o idealnym domu. Znam się na kolorystyce, wystroju, meblarstwie, a także sztuce aranżacji wnętrz. Każdy projekt jest niepowtarzalny i zawsze dostosowany do potrzeb i gustu klienta.