Myszy i szczury, jak to z nimi jest?

Myszy i szczury, jak to z nimi jest?

Gryzonie są uważane za szkodniki, przyczyniają się one bowiem do wielu szkód nie tylko w rolnictwie, ale i gospodarstwie domowym. Myszy i szczury preferują jednak różne stanowiska i nie zawsze występują razem. Warto również pamiętać, że ich obecność bardzo często wiąże się z sprzyjającymi dla nich warunkami jakie panują domu. Na co więc zwrócić uwagę, aby zapobiec obecności niechcianych lokatorów? Co warto wiedzieć o gryzoniach? Czy myszy gryzą ludzi?

Gryzonie co warto o nich wiedzieć

Do gryzoni zaliczamy dużą grupę ssaków o różnych rozmiarach z czego duża ich cześć jest powszechnie uznawana za szkodniki. Do najbardziej popularnych należą myszy oraz szczury. Zwierzęta te są bardzo mało wymagające jeżeli chodzi o warunki życia. Zamieszkują niemal całą kule ziemską, a zasięg ich występowania obejmuje nawet niektóre obszary Antarktydy. Warto wiedzieć , że aby myszy występowały na jakimś obszarze potrzebny jest stały dostęp do pożywienia. Jeżeli pozostawiamy więc resztki chleba, ziarna lub słodyczy, niezabezpieczonych opakowaniem zachęcamy tylko szkodniki do zamieszkania w naszym domu. Bezwzględnie warto więc pamiętać o dokładnym zamykaniu spiżarni i spichlerzy, a także przechowywaniu otwartych produktów w słoikach. Dodatkowo należy wspomnieć, że myszy najczęściej dostają się do domu przez drzwi lub otwory kanalizacyjne i wentylacyjne, warto więc na bieżąco kontrolować stan kratek oraz zabezpieczeń, przez które gryzonie z łatwością mogą przedostać się do budynku. W sezonie letnim warto również zamykać drzwi od domu, aby uniemożliwić szkodnikom wejście.

Polecamy również  Jak zaaranżować wymarzone mieszkanie?

Mysz w domu, co oznacza?

Obecność myszy w domu bardzo często wiąże się z otworami w domu, lub złym zabezpieczeniem kanałów kanalizacyjnych i wentylacji. W przypadku jeśli zauważymy ślady obecności gryzoni jak najszybciej należy podjąć działania, które będą będą miały na celu usunięcie szkodników z budynku. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że będą one powodowały zniszczenia w zapasach oraz uszkodzenia żywności. Myszy i szczury są również roznosicielami bakterii oraz zanieczyszczeń, ponieważ bytują w miejscach takich jak kanalizacje czy śmietniki. Jeśli mają one kontakt z pożywieniem oraz z naczyniami i meblami kuchennymi mogą być roznosicielami chorób. Dobrym wskaźnikiem bytowania gryzoni są odchody myszy lub szczura. Mają one kształt podłużnych, czarnych bobków i zazwyczaj występują w dużej ilości. Warto wiedzieć, że kupa myszy jest nieco mniejsza niż odchody szczura. Ich rozróżnienie może być kluczowe w odróżnieniu z jakim szkodnikiem mamy do czynienia.

Czy myszy gryzą ludzi?

Warto wiedzieć, że myszy w przeciwieństwie do szczurów nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Mimo, że posiadają one silne zęby, nie atakują one ludzi i są zazwyczaj płochliwe. Jeżeli chodzi o szczury, czasami można usłyszeć o ugryzieniach, są one jednak bardzo rzadkie i zwykle pojawiają się tam gdzie panuje brak pożywienia lub zwierzęta są zarażone wścieklizną. Warto bowiem pamiętać, że zarówno myszy jak i szczury mają kontakt z dziką zwierzyną oraz różnymi patogenami, przez które są narażone na zarażenie chorobami zakaźnymi. Warto unikać również kontaktu z odchodami szczura lub myszy mogą one bowiem być zanieczyszczone i powodować uczulenia, a nawet choroby.

Polecamy również  Zaprojektuj swoją wymarzoną łazienkę!

Jak pozbyć się gryzoni z domu?

Najprostszym rozwiązaniem na skuteczne pozbycie się gryzoni jest wyłożenie chemicznej trucizny, jest to jednak mało humanitarne rozwiązanie. Obecnie bardzo popularne są pułapki na myszy, które nie zabijają zwierzęcia lecz zamykają je w pojemniku oraz umożliwiają wypuszczenie z dala od domu. Tradycyjne łapki na myszy są owszem skuteczne, powodują jednak cierpienie zwierzęcia oraz jego śmierć w męczarniach. Bardzo dobrym, naturalnym sposobem na to aby gryzonie omijały nasz dom jest posiadanie kota lub skórki od węża. Zapach drapieżnika skutecznie odstrasza bowiem gryzonie. Na rynku sprzedaży można znaleźć również niewielkie urządzenia emitujące dźwięki na jakie wrażliwe są myszy i szczury. Wiadomo również, że nie lubią one folii aluminiowej, być może nie odpowiada im jej zapach lub dźwięk jaki materiał wydaje przy zgniataniu.

Jakich ziół i roślin nie lubią gryzonie?

  • dzika mięta lub odmiana pieprzowa
  • olejek lawendowy lub świeże kwiaty
  • suszona dziewanna
  • rumianek
  • melisa
  • liście pomidora
  • ocet spirytusowy

Jeżeli więc usłyszymy w nocy drapanie lub natkniemy się na odchody szczura lub myszy w jak najszybszym czasie należy zastosować któryś z wymieniowych sposobów na gryzonie lub nawet kilka na raz. Warto również zalepić wszystkie otwory w domu gipsem (jeżeli takie zauważymy, szczególnie w domach drewnianych). Walka z gryzoniami bowiem nie należy do najłatwiejszych.

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://domkizmarzen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *