Podwyższone grządki – estetyczne rabaty
Rabata podwyższona jest to rodzaj pojemnika wypełnionego podłożem, w którym uprawiane są rośliny. W ostatnich latach podwyższone grządki coraz bardziej zyskują na popularności. Coraz częściej możemy je spotkać w przydomowych ogródkach oraz w miejscach publicznych. Polecane są dla tych, których ziemia w ogródku nie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących plonów (np. teren podmokły) – Ta część artykułu została przygotowana przez redakcyjny zespół serwisu https://ebeautystore.pl. Taką grządkę możemy zbudować samodzielnie lub kupić w wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym lub budowlanym. W przypadku braku możliwości zakupu grządek w sklepach stacjonarnych możemy poszukać ich w Internecie. Koszt zakupu podwyższonej grządki zależy od materiału z jakiego jest wykonana.
Podwyższone grządki – z czego możemy je zbudować?
- Drewno – jest to najpopularniejszy materiał wybierany do zbudowania podwyższonych rabat. Należy skręcić prostą drewnianą skrzynię bez podłogi. Wnętrze zbitych grządek należy uszczelnić agrowłókniną lub folią. Zaleca się wybierać grube oraz twarde deski. Najtrwalsze są te z dębu lub robinii. Tańszym materiałem są deski sosnowe lub świerkowe. Należy jednak liczyć się z ich niską trwałością. Grządki przed wypełnieniem podłożem warto jest zaimpregnować nietoksycznym, naturalnym preparatem.
- Cegła, betonowe bloczki lub kamienie – jest to najdroższe rozwiązanie. Grządki wybudowane z cegieł są dużo trwalsze niż te z drewna. Wybudowanie podwyższonych grządek z kamieni wiąże się z bardzo dużym nakładem pracy. Duża ilość betonowych grządek sprawia, że ogród wygląda topornie. Rabaty wykonane z betonu bardzo często można spotkać w przestrzeni miejskiej.
- Aluminium – materiał wybierany w przypadku ogrodów nowoczesnych. Są bardzo łatwe w montażu i odporne na czynniki pogodowe. Ich zaletą jest również bardzo ładny wygląd.
- Tworzywa sztuczne – jeden z najtańszych materiałów. Grządki wykonane z plastiku są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Podwyższone grządki z tworzyw sztucznych są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Często są wybierane przez osoby chcące hodować rośliny na balkonie lub tarasie.
Podwyższone grządki mają bardzo prostą konstrukcję. Zaleca się, żeby długość skrzyni nie przekraczała 3 metrów, a jej szerokość 1,2 m – pozwala to na swobodne pielenie oraz dostęp do roślin rosnących na środku. Wysokość takiej grządki powinna wynosić ok. 0,5 m. Gotowe skrzynie należy ustawić na podłożu, które wykładamy matą ściółkującą. Następnie wykładamy gałązki, skoszoną trawę lub słomę oraz kompost. Na górze wysypujemy ok. 30 cm warstwę ziemi ogrodowej. Budując grządki należy pamiętać o zachowaniu między nimi dużych odstępów, aby móc przejechać taczką.
Podwyższone grządki – zalety
- Skrzynie zmniejszają ryzyko zniszczenia upraw przez małe dzieci oraz zwierzęta. Wysokie grządki chronią uprawy również przed szkodnikami takimi jak nornice, ślimaki lub krety.
- Łatwiejsza hodowla – podwyższone grządki ułatwiają dostęp do warzyw. Nie musimy się schylać i dzięki temu praca w ogródku staje się przyjemniejsza. W trakcie siania, pielenia i zbierania warzyw jesteśmy w wygodnej pozycji. To rozwiązanie jest bardzo dobre dla osób starszych oraz mających problem z kolanami lub kręgosłupem .
- Lepsze zbiory – zastosowanie lepszej jakości ziemi oraz nawożenie pozwala na uzyskanie dużo lepszych plonów niż przy uprawie tradycyjnej. Substancje odżywcze nie wchłaniają się w głąb gleby i rośliny są lepiej odżywione. Podłoże możemy wybrać idealnie dostosowane do wymagań roślin z grupy warzyw, które chcemy hodować. W przypadku uprawy tradycyjnej nie mamy takiej możliwości.
- Mają walory dekoracyjne – wykonane z odpowiednich materiałów wyglądają estetycznie oraz uzupełniają istniejącą już architekturę ogrodową.
Wady podwyższonych grządek
- Utrata wilgoci – podłoże wysycha dużo szybciej niż w przypadku uprawy tradycyjnej i musimy częściej podlewać rośliny.
- Koszty związane z zakupem i budową grządek – koszt zakupu kilku pojemników oraz ziemi do podwyższonych grządek jest bardzo wysoki.
Na podwyższonych rabatach można uprawiać większość roślin. Najczęściej hoduje się zioła oraz warzywa. Warto je posadzić razem w kwiatami, które chronią przed szkodnikami. Z roślin wieloletnich z powodzeniem możemy posadzić poziomki lub truskawki. Ze względu na ryzyko przemarznięcia zimą odradza się uprawianie warzyw wieloletnich. Podwyższone grządki są również świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają ogródka i marzą o uprawie roślin na balkonie. W tej sytuacji warto wybrać lekkie skrzynie z tworzyw sztucznych i należy pamiętać, żeby nie przekroczyć wagi, którą jest w stanie utrzymać balkon.
Jestem ekspertem od urządzania domów, który pomaga ludziom odnaleźć swój styl i realizować swoje marzenia o idealnym domu. Znam się na kolorystyce, wystroju, meblarstwie, a także sztuce aranżacji wnętrz. Każdy projekt jest niepowtarzalny i zawsze dostosowany do potrzeb i gustu klienta.