Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych?

Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych?

W dzisiejszych czasach po pandemicznym ożywieniu coraz więcej osób chce zdecydować się na budowę domu, wyposażenie mieszkania lub remont swojego gospodarstwa domowego. Niestety stale rosnące koszty życia oraz ceny materiałów budowlanych nie ułatwiają podjęcia takiej decyzji oraz przeprowadzenia remontu lub wyposażenia swojego domu lub mieszkania. Warto zatem zastanowić się czy, a jeżeli tak, to kiedy i o ile spadną ceny materiałów budowlanych.

Co wpływa na wzrost cen materiałów budowlanych?

W ogólnym ujęciu można stwierdzić, że tak naprawdę wszystko przemawia za wzrostem cen materiałów budowlanych. Począwszy od zerwanych łańcuchów dostaw, przez wzrost produkcji i dystrybucji części składowych wybranych materiałów aż po wzrost kosztów prac wykończeniowych czy też wzrost opłat i różnego rodzaju podatków. Są to jednak pojęcia ogólne i warto zaznajomić się z poszczególnymi czynnikami odpowiadającymi za wzrost cen materiałów budowlanych, do których należą:

  • wysokie ceny surowców oraz półproduktów – pierwszym i najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wzrostem cen materiałów budowlanych jest wzrost cen surowców oraz półproduktów niezbędnych do ich wytworzenia. Mowa tutaj o takich surowcach jak  izolacja termiczna, gips, zaprawa murarska, styropian, płyty OSB, kominy, sucha zabudowa. Wzrost kosztów produkcji i dystrybucji tych półproduktów sprawia, że wraz z nimi wzrastają ceny materiałów budowlanych;
  • wzrost cen energii – zarówno w procesie produkcji materiałów budowlanych jak i używając ich podczas budowy danej nieruchomości zużywane są duże ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Niestety ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną oraz ekonomiczną w różnych częściach świata ceny surowców energetycznych czy też koszty wytworzenia jednostki energii ze źródeł odnawialnych znacząco wzrosły. To sprawia, że cena energii również musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie materiałów budowlanych;
  • sytuacja ekonomiczna państwa – mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach takich jak rosnące stopy procentowe, stale rosnąca inflacja CPI czy też tworzące się otoczenie stagflacyjne w gospodarce polskiej. Te wszystkie czynniki sprawiają, że ceny wszystkich dóbr i usług stale rosną z miesiąca na miesiąc przy jednoczesnym zastoju ekonomicznym zarówno w wymiarze lokalnym jak i krajowym;
  • koszty transportu – wzrost kosztów transportu spowodowany stale rosnącymi cenami paliwa oraz gazu sprawiają, iż dostarczenie wybranych materiałów budowlanych w wybrane miejsce również jest coraz droższe. To sprawia, iż ceny materiałów budowlanych również są coraz wyższe co  kolei przekłada się na całkowity koszt budowy domu.
Polecamy również  Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?

Bazując na powyższych czynnikach można śmiało stwierdzić, że wiele czynników połączonych ze sobą sprawia, że ceny materiałów budowlanych znacząco rosną. Na domiar złego nie ma przesłanek przemawiających za tym aby dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych spowolniła w najbliższej przyszłości.

Czy ceny materiałów budowlanych spadną w najbliższym czasie?

Wobec powyższych informacji wiele osób planujących budowę lub remont swojej nieruchomości zadaje sobie pytanie czy w najbliższym czasie ceny materiałów budowlanych spadną. O ile wszystkie strony tego rynku chciałyby aby ceny materiałów budowlanych spadły tak dane rynkowe oraz ogólne opinie na temat koniunktury w sektorze budowlanym nie napawają optymizmem. Ze względu na stale rosnącą inflację, koszty transportu, energii czy też wytworzenia danych dóbr sektor budowlany może informować jedynie o dalszym wzroście cen swoich materiałów.

Istnieją jednak przesłanki mówiące, iż dynamika cen wzrostów może wyhamować pod koniec 2022 roku. Jest to spowodowane głównie przez fakt, iż stale z miesiąca na miesiąc rosną stopy procentowe. To z kolei przekłada się na zmniejszone zainteresowanie zakupem wybranej nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego ze względu na zbyt wysokie koszty udzielonego kredytu i zbyt niską zdolność kredytową wybranych osób. Tego typu potencjalni konsumenci nie są w stanie obsługiwać raty, która będzie pochłaniała większą część ich budżetu domowego co sprawia, iż stale spada sprzedać nowych nieruchomości. W efekcie tanieją ceny nieruchomości – a co za tym idzie – po pewnym czasie z pewnością stanieją ceny materiałów budowlanych.

Polecamy również  Oszczędności na budowie: jak je znaleźć?

Na ten moment eksperci polecają jednak zaczekać ok. 3-6 miesięcy aby upewnić się, że ceny nieruchomości znajdują się w trendzie spadkowym. Wówczas dynamika cen materiałów budowlanych również może wyhamować co sprawi, że ich ceny nie będą rosły w tak spektakularnym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *